Закохана у квіти

21 марта
Закохана у квіти
Источник новости и автор текста
Журавльова Г.В., секретар виконкому

«Закохана у квіти»

Дяченко Ганна Дмитрівна проживає в с. Щасливому з 1967 року і  в цьому році відзначає свій 60 річний робочий стаж. Ні, вона так і не вийшла на пенсію, бо її життя - це квіти!  Вони допомагають їй бути молодою, яскравою, енергійною, сонячною!

Люди середнього та старшого віку наших сіл згадують як багато росло квітів в теплицях та на території села. Особливо стає у пам’яті зимовий контраст, коли  на вулиці мороз, сніг, а зайдеш в теплицю в тисячу квадратних метрів - квітнуть розмаїттям гвоздики, троянди, гербери, кали, фрезі ї, астромерії, гіпеаструм, тюльпани, нарциси та інші. Багато було кімнатних рослин – ехіверія, алоє, кактуси, цикламен. А які були чудові лимони, наприклад сорт «Павловський» , з одного деревця врожай був по 550 штук плодів. Та надзвичайним дивом було скоштувати в люті морози, вирощені у теплиці,  кавуни, дині.

Квітникарством в радгоспі «Бортничі»  почали займатися з 1967 року. На той час прибуток в господарстві був 4 млн. крб., а основний напрямок – овочі та молоко, було з чого починати нову галузь і придбати посадковий матеріал. В ті часи квітів було мало, особливо, в зимовий період, та із-за кордону ще квітів не привозили, сьогодні цим вже нікого не здивуєш, а тоді – це була казка.

Для вирішення цієї проблеми наказом Міністерства сільського господарства  прийнято рішення, щоб всі приміські господарства мають вирощувати квіти. Для керівництва радгоспу виникла потреба підібрати спеціаліста – фахівця в цій специфічній галузі та придбання посадкового матеріалу.  Директор радгоспу «Бортничі» Вукалович Семен Петрович вирішив почати пошук з півдня Криму, з Державного Нікітського ботанічного саду, найкращого в Україні, який був заснований ще в 1912 році.

Дяченко Ганна Дмитрівна на той час працювала в степовому відділку Державного Нікітського ботанічного саду завідуючою по вирощуванню квітів. У неї було 6 га відкритого ґрунту – де було розмаїття квітів,  з 2-х сторін протікала річка Салгір, була огорожа з висячих троянд, які цвіли з травня по листопад, ще були теплиці –парники. Так як ботанічний сад – наукове господарство, вона вела наукову роботу з газонними травами. Спочатку приїздив завідуючий садовим відділком радгоспу Тютюн Володимир Ніконович, потім агроном Кузьмічова Лідія Василівна та Федорченко Марія Петрівна. Радилися, які і де придбати квітковий посадковий матеріал, а Ганну Дмитрівну запрошували на роботу.

Деякий час  вона вагалась, бо головним у її житті  - вирощування квітів, наукові роботи. Народилась на Київщині, поклик до рідних місць переміг, до того ж поруч в Києві - два ботанічних сади. І так почалася її творча, натхненна робота  в радгоспі «Бортничі»! З 1967 року, без вихідних, з ненормованим робочим днем. Посадковий матеріал відбирала  сама  з Нікітського ботанічного саду, Рижського ботанічного саду, радгоспу «Південні культури» м. Адлер, Державного розсадника м. Луганськ, карантинного розсадника м. Києва та інших господарств. Запровадила новітні технології вирощування квітів. В нагороду круглий рік квітували найкращі квіти. У відкритому ґрунті росли ромашки, гайллардія, троянди, гладіолуси. Кожного року реалізовували до 500 тис. штук квітів з теплиць. Займалися озелененням території не тільки в Щасливому, а і у відділках – Гора, Бортничі, Олександрівка. Висаджували красиво-квітучі дерева і кущі в парку, вздовж доріг. На озеленення центральної садиби було висаджено 5 тис. штук кущів троянд! Кращими квітникарками були Рой Віра Марківна, Барташ Любов Дмитрівна, Колеснківоа Марія Дем’янівна, Хірилова Ольга Василівна та багато інших.

Жодне свято  Києва не обходилось без квітів радгоспу «Бортничі».   Отримували нагороди за участь у виставках народного господарства м. Києва та м. Москви.

В 1981 році на базі даних Дяченко Г.Д. захистила кандидатську дисертацію на звання кандидат біологічних наук. Після розпаду ВАТ «Племінний завод» Бортничі» Дяченко Г.Д. до цього часу працює в Національному ботанічному саду ім.Гришка Національної Академії наук України. Нею написано 6 монографій, 100 наукових робіт.

 

 

(

 

Просмотров: 410